Ugrás a tartalomhoz

Ukrán Állami Űrügynökség

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Ukrán Állami Űrügynökség

Alapítva1993
Tevékenységűrkutatás
SzékhelyKijev ( é. sz. 50° 26′ 27″, k. h. 30° 32′ 38″50.440960°N 30.543770°E)
VezetőVitalij Mihajlovics Zsolobov
Ukrán Állami Űrügynökség (Ukrajna)
Ukrán Állami Űrügynökség
Ukrán Állami Űrügynökség
Pozíció Ukrajna térképén
é. sz. 50° 26′ 27″, k. h. 30° 32′ 38″50.440960°N 30.543770°EKoordináták: é. sz. 50° 26′ 27″, k. h. 30° 32′ 38″50.440960°N 30.543770°E
Az Ukrán Állami Űrügynökség weboldala
A Wikimédia Commons tartalmaz Ukrán Állami Űrügynökség témájú médiaállományokat.

Az Ukrán Állami Űrügynökség (ukránul: Державне космічне агентство України; magyar átírásban: Derzsavne koszmicsne ahensztvo Ukrajini, rövidítve: DKAU) ukrán kormányzati szerv, amely felügyeli és koordinálja az ukrajnai űrprogramokat. 2010-ig Ukrán Nemzeti Űrügynökség (NKAU) néven működött.

Története

[szerkesztés]

Az Aerospace Company Ukrajna egy ukrán állami szervezet, amely egyesíti a több mint 75 vállalatot és szervezetet a repülés- és a világűr kutatásában.

1991-ben a Bajkonuri űrrepülőtéren szolgálatot teljesítők megalapították az állami Ukrán Űrhajózási Szövetséget, vezetője Anatolij Pavlovics Zavalishin vezérőrnagy. Irányításuk, üzemeltetésük alá került a repüléssel, az űrkutatással foglalkozó volt szovjet tervező intézetek, vállalatok, a tesztelést segítő repülőterek valamint indító bázisok.

2002. április 11-én megalakult a Society of Aerospace Ukrajna, amely jogfolytonosan átvette az Ukrán Űrhajózási Szövetség tevékenységét. A társaság elnökének Vitalij Mihajlovics Zsolobovot választották.

Feladata

[szerkesztés]
  • támogatni a légi- és űripari programokat,
  • segíteni a high-tech alkalmazhatóságát a gazdasági fejlődés elősegítésére,
  • elősegíteni a hazai cégek, intézmények és egyetemek kapcsolatát a fejlesztések, kutatások elősegítésére,
  • nemzetközi téren különböző szervezetekben képviseli kormányát, szerződéseket köt, szolgáltatásokat közvetít és végez,
  • elősegíti a repülés- űrrepülés iránt érdeklődők oktatását (ismeretbővítő, főiskolai és egyetemi), bemutatja a történelmi eseményeket, a jövőképet,

Nemzetközi kapcsolatok

[szerkesztés]

Európai Űrügynökség

[szerkesztés]

2008. január 25-től van az Ukrajnai Állami Űrügynökséggel (State Space Agency of Ukraine – SSAU) együttműködési megállapodása az ESA-nak.

Orosz Szövetségi Űrügynökség

[szerkesztés]

A Szovjetunió felbomlását követően állami együttműködési megállapodások keretében tovább folytatódtak a repülés- és az űrhajózás szolgálatát végző kutatások, fejlesztések, a rakétaeszközök (egyéb haditechnikai eszközök; a szovjet hadiipar mintegy harmada maradt a mai Ukrajna területén) biztosítása.

Közös ukrán-brazil űrprogram

[szerkesztés]

Viktor Janukovics ukrán és Dilma Rousseff brazil elnök megerősítették, hogy tovább dolgoznak az űrrakéta komplexum közös programjának megvalósításán. Az Alcântara Indítóközpont (Centro de Lançamento de Alcântara) kialakításába Ukrajna a berendezések kialakítására közel 100 millió dollárt költött, továbbá biztosítja a Ciklon–4 rakétaeszközöket. A program csúszása, majd az ukrán válság jelentősen visszaveti a tervezett célokat.

Műholdak

[szerkesztés]

Emberes űrrepülések

[szerkesztés]

Rakéták

[szerkesztés]

Források

[szerkesztés]